Aller au contenu principal

Τρεις αιώνες μια ζωή livre d'une micrasiate de 106ans

Profile picture for user
Soumis par Christos le

Τρεις αιώνες μια ζωή

Extrait:
«Ο νους μου φεύγει ξανά και πηγαίνει σε μέρη που με πονάνε, σε μέρη που δε θα ξεχάσω ποτέ. ο πόνος θα σταματήσει μόνο όταν πεθάνω. Το σώμα μου βρίσκεται εδώ, στο τώρα, αλλά το μυαλό μου συνεχίζει να τριγυρνάει στο τότε, στην αγαπημένη πατρίδα, που δεν ξέχασα ούτε για μια στιγμή.
Η ζωή μου όλα αυτά τα χρόνια κινείται μόνη της, μηχανικά. νομίζω ότι όλοι εμείς που διωχτήκαμε, που υποφέραμε, που ξεσπιτωθήκαμε, που αποκτήσαμε βίαια μια νέα πατρίδα, δε θα λησμονήσουμε ποτέ τον τόπο μας, τη Μικρά Ασία.
Πάντα θα μας πονάει η θύμησή της, όσα κι αν περάσαμε από τότε, και πάντα το μυαλό μας θα ξαναγυρίζει σ’ εκείνα τα χρόνια, στις ρίζες μας».

Aux éditions [url]http://www.livanis.gr[/url]

Je ne l'ai pas encore lu mais je pense que ce livre mérite d'être acheté rien que connaître la vision de cette grecque née à la fin du 19ème siècle.

0
0
No votes have been submitted yet.
Profile picture for user
Cécile

[i]Ce texte est terrible et pour moi déchirant. J'ai vécu l'arrachement à ma terre, un autre pays et même si la profondeur de cette douleur s'est estompée (superficiellement), je ne peux pas entendre les champs de Μικρα Ασια sans avoir les tripes retournées.[/i]

0
0
No votes have been submitted yet.
sam 11/06/2005 - 17:47 Permalien